- 20.12.2023
- 0 Comments
- By websystems
Strukturyzowane dane to technika informowania wyszukiwarek o zawartości strony internetowej w uporządkowany i określony sposób, która umożliwia lepsze ich porządkowanie i dopasowywanie wyników wyszukiwania.
Najczęściej stosowaną metodą jest Schema.org i ich definicje elementów, które można opisywać. Za pomocą ich schematów można opisać zarówno fizyczne obiekty, takie jak produkty, ludzie czy miejsca, jak i obiekty niematerialne, takie jak organizacje, koncerty czy przepisy. Schematy są dokładnie opisane na stronie https://schema.org, gdzie dokładnie określono, które elementy są wymagane, a które opcjonalne.
Schema.org to współpraca między największymi wyszukiwarkami: Google, Microsoft, Yahoo i Yandex. Można więc być pewnym, że schema.org jest wspierane przez te cztery wyszukiwarki.
Zalety implementacji tych schematów?
Korzystając z jednego z schematów Schema.org, wyszukiwarki są w stanie w pełni zrozumieć kluczowe elementy schematu. Jeśli na stronie opisany jest na przykład koncert, dokładnie określone jest, gdzie, kiedy i kto gra.
Dzięki temu wyszukiwarki mogą wyciągnąć ważne informacje do swoich wyników wyszukiwania i wyróżnić najważniejsze informacje.
Takie wyniki w wyszukiwarkach nazywane są “Rich Snippets” – w Polsce często mówimy o nich jako o “Strukturyzowanych danych” lub “Mikrodanych”.
Jak uzyskać te “Rich Snippets”?
Schema.org oferuje trzy sposoby implementacji Rich Snippets:
- Microdata
- RDFa
- JSON-LD
- JSON-LD to format JSON stworzony specjalnie do określania strukturyzowanych danych na stronie internetowej.
Co robią Strukturyzowane dane?
Najczęstszym zastosowaniem strukturyzowanych danych jest “ścieżka nawigacyjna”, która pokazuje wyszukiwarkom, gdzie dana strona znajduje się w strukturze strony internetowej.
Dla sklepu internetowego najważniejszym schematem jest ten, który pozwala zdefiniować produkty.
Pełny opis produktu można znaleźć na https://schema.org/Product.
Obraz produktu wyświetlany w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych to nie Rich Snippets. Jest to zdjęcie produktu, ale to Google znajduje zdjęcie na stronie i decyduje się je wyświetlić w wynikach na urządzeniach mobilnych.